Správa poradcu chovu Burgundských králikov .

24.01.2015 14:23

Nebudem sa zaoberať výstavami ani oceneniami,  nakoľko sa tieto údaje dajú získať z katalógov a na internete, preto pôjdem rovno k veci.

 

Hmotnosť , tu mali králiky problémy, veľa z nich dosiahlo len minimálnu hmotnosť  z rozmedzia 4,25-5,25 kg potrebných na 10 bodov, bolo by preto dobré selektovať zvieratá na vyššiu hmotnosť, ideál okolo 4,6-5,0 kg.

Tvar, problémy sú s mierne vystúpenými  panvovými kosťami a u samíc lalôčiky.

Typ, u samcov menej výrazné hlavy, mäkšie ušnice, u samíc užšie hlavy a celkovo užšie menej zavalité telá u oboch pohlaví, pretože je to mäsové plemeno mali by mať zavalitejšie a dobre osvalené chrbáty a stehná.

Srsť, menej pružná, dlhšia a redšia.

Farba, tu je najväčší problém zjednotiť sfarbenie, pretože sa vystavujú zvieratá od tmavo žltej až po svetlo červenú, vyskytuje sa tu aj veľa chýb, najme svetlejšie boky, svetlejšie pásky na hrudných končatinách, biele chĺpky , svetlé podsady. Jeden z problémov vidím v malej chovateľskej základni, druhý v zháňaní kvalitných zvierat, pretože nie každý má možnosť kúpiť kvalitné zvieratá v zahraničí, a zas nie každý králik bude aj prínosom pre chovateľa. Je preto pred nami veľa ťažkej chovateľskej práce, ale myslím si, že rok čo rok tu bude napísaných menej kritických slov a verím tomu, že sa burgundský králik presadí, rozšíri medzi chovateľmi a na výstavách budú získavať aj tie najvyššie ocenenia.


Želám veľa úspechov v tejto ťažkej, ale o to radostnejšej práci.    

Jaroslav Kováč, poradca chovu Bu králikov.

Späť

Kontakt

SZCh zo Hlboké
Družstevná 387
906 31 Hlboké

Kontakt na prevádzkovateľa:
Tomáš Filípek
Kpt. Nálepku 369
906 31 Hlboké
O918 747 823


 Pridajte sa k nám ! 


Burzy a výstavy


Odborné kluby


Výstavný poriadok


Zväz v regiónoch


Republiková rada